Spływy Kajakowe Mazowieckie

Spływ kajakowy nieodkrytą rzeką na Mazowszu

Rzeka Jeziorka

Rzeka Jeziorka jest jedną z najciekawszych i najdzikszych rzek w okolicach stolicy Mazowsza. Wypływa na Wysoczyźnie Mszczonowskiej koło Osuchowa na wysokości ok. 190 m n.p.m. Jest to rzeka naturalna, meandrująca. W górze rzeki przed Gościeńczycami przyjmuje swój największy dopływ i wpada w wyraźną dolinę zwaną Doliną Jeziorki. Jeziorka tworzy również szerszy region geograficzny - Krainę Jeziorki znajdującą się wewnątrz Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Wspólnie mają one do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych i możliwości spędzenia wolnego czasu. Jedną z nich jest propozycja wypożyczalni kajaków Kajaki Jeziorka. Oferujemy spływy kajakowe najbardziej urokliwym środkowym biegiem rzeki pomiędzy Łosiem a Piasecznem.

 W środkowym biegu do Jeziorki wpada kilka mniejszych dopływów. Rzeka silnie meandruje, biegnie w granica Parku Krajobrazowego, głównie przez tereny łąk i lasów. Spływając rzeką, napotkamy liczne okazy chronionej przyrody. Lilie wodne, rzadko występujące wodorosty i roślinność nabrzeżną świadczącą o czystości wody w rzece. Dowodzić jej może również występowanie raków na tym odcinku. Poza rakami na terenie rzeki silnie operują bobry, przez co w trakcie spływu tą mazowiecką rzeką napotkamy powalone drzewa do pokonania (tzw. zwałki). Jeziorka obfituje też w wiele gatunków rzadkiego ptactwa, z którego perełką jest zimorodek zwany polskim niebieskim kolibrem.

 Dalej za naszą bazą (Mapy Google) najwięcej wody dostarcza rzeka Czarna, która uchodzi w Piasecznie. Ilość wody jest spowodowana przekopem z rzeki Czarnej do Zielonej (obecnie znanej jako Czarna) w celu zasilenia stawów w Zalesiu Górnym. Także ujście Jeziorki jest znacznie zmienione. Pierwotnie jej odcinkiem ujściowym była dzisiejsza Wilanówka. Wraz z nią cała rzeka stanowiłaby około 90 km długości! Po niszczącej powodzi 1952 r. stworzono przekop rzeki do Wisły, a do Wilanówki skierowano wody Kanału Habdzińskiego.

Nurt Jeziorki jest dość wolny, bo pomimo wysokiego spadku, spowalniany licznymi budowlami wodnymi. Budowle te (zwane JAZ-ami) pełnią rolę piętrzącą i zapewniają stabilny poziom wody w całym sezonie.


Kajaki na Mazowszu?

W ostatnim czasie wielu z Nas zastanawia się, gdzie spędzić weekend blisko stolicy? Możliwości jest mnóstwo - wycieczki rowerowe na południe od miasta, czy wizyta na pchlim targu Z Bagażnika pod Piasecznem. Ostatnio pojawiła się nowa możliwość rekreacji na terenie, po którym przepływa rzeka - spływy kajakowe na mazowszu.

Oferta spływów - kajaki mazowieckie

Trasy kajakowe

Oferujemy wypożyczenie kajaków, umożliwiając Wam organizację spływu kajakowego na rzece Jeziorce. Trasy, które proponujemy są pieczołowicie przygotowane. W trakcie spływu napotkamy powalone wichurą konary, uchylające się nisko drzewa dodające uroku i niepowtarzalności wydarzeniu. Cała okoliczna natura sprawia, że jest to wspaniałe wspomnienie dla kajakarzy, także tych z dziećmi. Wymagane jest jednak podstawowe doświadczenie w wiosłowaniu i sprawność fizyczna uczestników spływu.

Rodzinny spływ kajakowy na mazowszu.